THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
S metalovou kapelou z Kyrgyzstánu (přestože nahrávající a koncertující v Německu) se člověk rozhodně nesetkává každý den, tudíž by mu mohla v mysli vytanout určitá skepse, týkající se kvalit seskupení z – pro našince dosti exotické – střední Asie. Hned v zápětí se však sluší říci, že tyto v našem případě rozhodně nejsou na místě. DARKESTRAH bez sebemenších pochybností JSOU kvalitní kapelou a „Epos“ rozhodně JE kvalitní deskou.
Znalejší fanoušek si již jistě podle jména vydavatele dokáže utvořit obrázek o tom, jakou že muziku námi představované seskupení tvoří. Ano, je to beze všech pochybností black metal, v tomto případě spíše atmosferičtějšího a v souladu s názvem nahrávky také epičtějšího a rozmáchlejšího charakteru se všemi tradičními atributy (ať už kladnými či zápornými), které jsou pro zmíněný hudební styl symptomatické. Na ploše přibližně třiceti minut rozvíjí kapela v jedné jediné skladbě příběh o tamějším horském jezeře Issyk-Kul, které patří mezi největší na světě (příjemná to změna oproti typicky klišovitým textům), navíc bez nepěkného faktu, který obdobně pojaté nahrávky někdy trochu degraduje – totiž skutečnost, že si tvůrci občas ukousnou větší sousto než mají šanci spořádat a ke své smůle se musí zařadit mezi ty, jimž se podobně ambiciózní projekty nezdárně hroutí pod rukama. To však zcela určitě není případ DARKESTRAH – půl hodinka je tak akorát, člověk se ani nenaděje a je tu konec a co je podstatné – není zde mnoho prostoru pro nudu (s delší stopáží by to, pravda, u podobně pojatého materiálu pravděpodobně problém byl). Předchozí zmínka je navíc umocněna tím, že se „Epos“ od pomalejšího, až příliš tradičního a méně zajímavého rozjezdu postupně stává více a více interesantním, postupně graduje a v samotném finiši se dá popsat jako téměř strhující.
Fakt, že DARKESTRAH pocházejí odkud pocházejí by teoreticky mohl svádět k domněnkám, že se tato skutečnost určitým způsobem projeví na jejich tvorbě – dejme tomu zařazením určitých folklórních pasáží či užitím tradičních hudebních instrumentů, což se však děje naprosto minimálně (resp. jen místy je užito nástroje emir-komuz, v češtině známého jako brumle). To už se spíš dočkáme vkusných pasáží, kde hraje prim cello, což jinak spíše standardnější (nezaměňovat za nezajímavou) atmoblackovou nahrávku částečně ozvláštňuje.
Pakliže máte chuť na příjemnou, atmosferickou, majestátní blackmetalovou desku, mohl by být „Epos“ utajeným tipem pro vás (přestože v UG BM kruzích se kapela těší značné popularitě prakticky již od vydání debutu „Sary Oy“). Pro fanoušky žánru určitě doporučený poslech.
Pakliže máte chuť na příjemnou, atmosferickou, majestátní blackmetalovou nahrávku, mohl by být „Epos“ utajeným tipem pro vás. Pro fanoušky žánru určitě doporučený poslech.
7 / 10
Asbath
- bicí, perkuse
Kriegtalith
- vokály, temir-komuz
Anti
- kytary, baskytara
Sharthar
- klávesy, cello
1. Epos
Epos (2007)
Embrace Of Memory (2005)
The Way To Paganism (EP) (2005)
Sary Oy (2004)
Through The Ashes Of The Shamanic Flames (demo) (2000)
Pagan Black Art (demo) (1999)
Další zaznamenání hodnou nahrávkou se nám připomínají kyrgyžští DARKESTRAH. Rozlehlé stepi a nádherné hory jsou věčnou inspirační studnicí. Album nepostrádá hlavu i patu, slušný zvuk, správnou pagan atmosféru a příjemné náznaky etnické hudby, ač já osobně bych jich klidně uvítal i více. Deska ohraničená šuměním mohutných vln horského jezera Issyk-Kul přesně zapadá do mých představ slušně provedeného epického black metalu.
Konečně zase nějaká "černá" nahrávka, která mě oslovila a to tak, že opravdu moc. Krásná atmosféra, vše decentní, tak to má být!
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.